Autocasco a Assistance – definicje, różnice

W ubezpieczeniach komunikacyjnych mamy dwa podobnie brzmiące skróty: AC i ASS. Doświadczenia z klientami pokazały mi, że nie dla wszystkich są one jasne.


Co to jest AC?


AC to Autocasco. Jest to ubezpieczenie samochodu od szkody całkowitej, szkody częściowej bądź kradzieży. Sumą ubezpieczenia jest aktualna wartość samochodu. W ramach Autocasco klient może mieć zagwarantowaną naprawę w ASO, czyli serwisie autoryzowanym, bądź warsztacie partnerskim towarzystwa. Ubezpieczający, czyli klient, może wybrać naprawę bezgotówkową, kiedy to warsztat rozlicza się z towarzystwem, lub gotówkową, kiedy pobiera należne odszkodowanie i naprawia samochód we własnym zakresie.

W ramach Autocasco dostępne jest zniesienie amortyzacji części, co oznacza, że w czasie likwidacji szkody, czyli naprawy, nie będzie brany pod uwagę stopień ich zużycia.

W niektórych towarzystwach do Autocasco klient dostaje także ubezpieczenie bagażu czy fotelika dziecięcego, czasem rabaty na paliwo i in.


Co to jest ASS?


ASS to Assistance, czyli pomoc w razie zdarzeń objętych ubezpieczeniem: awarii, kradzieży, wypadku, innych zdarzeń (zależnie od definicji w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia towarzystwa). Przede wszystkim taka pomoc polega na holowaniu pojazdu i zagwarantowaniu pojazdu zastępczego na czas naprawy. W każdym towarzystwie limity holowania na terenie Polski i Europy są różne, w niektórych w standardzie za 0 zł otrzymujemy 100 km holowania w razie wypadku, w innych 175 km. To samo dotyczy pojazdu zastępczego – w niektórych otrzymujemy go na 5 dni, w innych na 7 itd.


Assistance to jednak nie tylko holowanie i pojazd zastępczy. Zależnie od kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć, oraz od wieku naszego pojazdu, możemy otrzymać wiele innych usług, np. zastępczy kierowca czy tzw. night driver przydatny po dłuższych, nocnych posiedzeniach przy wysokoprocentowych trunkach.


Czym się różni Autocasco od Assistance?


Po wypadku w ramach Assistance samochód zostanie dostarczony do warsztatu, a w ramach Autocasco naprawiony.


A czym jest Minicasco?


Niektóre towarzystwa oferują Minicasco za znacznie niższą od Autocasco cenę. Pamiętać trzeba jednak, że Minicasco obejmuje tylko szkodę całkowitą i kradzież. Nie dotyczy tak częstych szkód parkingowych i innych drobnych zdarzeń.


Czy Autocasco obejmuje też szyby?


Nie, ubezpieczenie szyb wykupujemy osobno.


A co, kiedy jadę za granicę?


Przed urlopami bardzo chętnie wybieranym produktem jest Assistance krótkoterminowy. Wtedy na krótki czas, np. 15 dni, dostajemy najwyższy bądź bardzo wysoki pakiet Assistance za niewielkie pieniądze (np. Warta – 89 zł). Wówczas limity holowania są bardzo wysokie. Fajna sprawa dla osób, które na co dzień ich nie potrzebują, ale w czasie takiego wyjazdu raz na jakiś czas chcą się czuć bezpiecznie.


Co robić, gdy zdarzy mi się szkoda?


Najpierw dzwoń do centrum alarmowego twojego ubezpieczyciela. Numer telefonu powinien się znajdować na certyfikacie wydawanym do polisy. Tam ustalisz, co robić z autem i co otrzymujesz w ramach Twojego ubezpieczenia.